ÇAMTEPE

Çamtepe

 

Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi, yaşamlarımız boyunca doğa üzerinde bıraktığımız olumsuz etkiyi en aza indirebilmenin yollarını göstermek ve bu olumsuz etkiyi olumlu bir yöne çevirmek adına çözümler oluşturmak ve var olan çözümleri paylaşarak çoğalmasını sağlamak amacıyla kuruldu.

Merkez, 2005 yılında, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kırsal yaşamı deneyimleyen üyeleri tarafından Kazdağları’nda hayata geçirilmiştir.

Ekolojik yaşamın her alanında, değişik hedef kitlelerine yönelik eğitim programlarına, uygulama çalışmalarına ve toplantılara ev sahipliği yapacak ve çok sayıda insanı ağırlayacak şekilde tasarlanmış olan Çamtepe  Ekolojik Yaşam Merkezi, bütünüyle ekolojik prensiplere uygun şekilde inşa edilmiş olup, doğa ile barışık, kendi içinde yeterli, döngüleri tamamlanan bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.

Tasarım ve yapım yönetimi Victor Ananias tarafından yapılan Çamtepe Binası geçen süre içinde pek çok gönüllü elle günümüzdeki halini almıştır. Çamtepe binası Bir tohum Vakfı’nın ihtiyaçları doğrultusunda her an değişmektedir.

 

Çamtepe Yaşam Kütüphanesi

Yaşamın her alanında bütüncül yaklaşıma dair kitaplardan oluşan özel amaçlı bir kütüphanedir. Yaklaşık 2000 kitaptan oluşan kütüphanede tarım, gıda, şifa, doğa, kültür, insan, sosyoloji, ruhaniyet gibi başlıklar mevcut. Yaşam Kütüphanesi dışarıya açık bir kütüphane değildir.

Incorrect access token specified.